Home / General Information / List of Monarch Reigns / Ethiopia / ቀዳማዊ ኃይለ ሥላሴ (Emperor Haile Selassie), second reign

Information about reign: ቀዳማዊ ኃይለ ሥላሴ (Emperor Haile Selassie), second reign

CountryEthiopia
From5 May 1941
To12 September 1974
Personal InformationEmperor Haile Selassie of Ethiopia (1892 - 1975)
Description

Haile Selassie (Ge'ez: ቀዳማዊ ኃይለ ሥላሴ), born Tafari Makonnen Woldemikael, was Ethiopia's regent from 1916 to 1930 and Emperor from 1930 to 1974. He also served as Chairman of the Organisation of African Unity from 25 May 1963 to 17 July 1964 and 5 November 1966 to 11 September 1967. He was a member of the Solomonic Dynasty.