Information about Pope Sylvester III

Pope Sylvester III ((unknown) - October 1063)

Pope Sylvester III or Silvester III, born Giovanni dei Crescenzi–Ottaviani in Rome, was Pope from 20 January to March 1045.

Giovanni de' Crescenzi (John), bishop of Sabina, was elected after fierce and protracted infighting. He took the name Sylvester III in January 1045. Benedict IX issued an excommunication of the new Pope and in March returned to Rome and expelled Sylvester, who himself returned to Sabina to again take up his office of bishop in that diocese.

Nearly two years later (in December 1046), the Council of Sutri deprived him of his bishopric and priesthood and ordered him sent to a monastery. This sentence was obviously suspended because he continued to function and was recognized as Bishop of Sabina until at least 1062. A successor bishop to the see of Sabina is recorded for October 1063, indicating that John must have died prior to that date.

Though some consider him to have been an antipope, Sylvester III continues to be listed as an official Pope in Vatican lists. A similar situation applies to Pope Gregory VI (1045 - 1046). His pontifical name was used again by Antipope Theodoric because, at that time, he was not considered a legitimate pontiff.

Pope Sylvester III reigned in...
Reigned asIn CountryFromToCoins Issued
Papa Silvester Tertius (Pope Sylvester III) Flag of Holy See Holy See 20 January 1045 10 March 1045
Papa Silvester Tertius (Pope Sylvester III) Flag of Papal States Papal States 20 January 1045 10 March 1045
Advertising
Royal Mint Bullion
Royal Mint Bullion
Advertising (helps this site)
Buy coins at Amazon